Na pomen poljoprivrede i danas mnogi pomisle na težak fizički rad, čizme koje upadaju u blato i mukotrpno ručno kopanje i branje. Istina je da ona nije, niti će biti, lak posao, ali poljoprivreda danas – to je visoko digitalizovana proizvodnja, zasnovana na vrhunskoj tehnologiji i znanju, na aplikacijama i mobilnim uređajima.Za proveru ove tvrdnje ne mora da se napušta teritorija Srbije. Na istoku zemlje, u Zaječaru, nalaze se voćnjaci Delta Agrara gde se postižu vrhunski prinosi (u proseku više od 70 tona jabuke po hektaru) zahvaljujući najmodernijoj tehnologiji.
Kap po kap
Uspešno gajenje jabuka nezamislivo je bez navodnjavanja. Zato priču o ovom hi-tech voćnjaku započinjemo sa vodozahvatom koji kreće iz reke Timok, a cevovod vodi do betonskog bunara u koji su uronjene pumpe Grundfos kapaciteta 240 kubnih metara na sat. Regulatori obezbeđuju pritisak unutar sistema, odnosno cevovoda dugačkog oko tri kilometra. Njime se voda doprema do filterskog postrojenja, smeštenog usred voćnjaka.
Sistem vodozahvata je potpuno digitalizovan. Njime se upravlja preko laptopa ili android telefona, tako da operater ne mora biti prisutan u voćnjaku, kada hoće da pokrene navodnjavanje zasada.
Sistem kap po kap omogućava da do svake voćke dođe potrebna količina vode, ili dodatnog hraniva, ako je ono potrebno. Razvodna mreža postavljena je tako da može da opsluži zasebno svaku sortu jabuke. I ovaj sistem može se kontrolisati ručno, ili daljinskom kontrolom.
Kako bi se u svakom trenutku pratilo stanje u voćnjaku i znalo šta je biljkama potrebno, unutar zasada instalirane su meteorološke stanice. One pomoću sondi mere vlažnost zemljišta, upozoravaju na niske temperature (pretnje smrzavanjem), daju vremensku prognozu unutar voćnjaka, odnosno signaliziraju da su uslovi pogodni za pojavu bolesti koje napadaju biljke.
Sa ovakvim sistemima rad u samom voćnjaku je olakšan, a primenom najsavremenih tehnologija omogućen je maksimalni prinos voćnih vrsta koje se gaje.
Kompletna zaštita
Sve vrste voće u ovom voćnjaku Delta Agrara obezbeđene su protivgradnim sistemima. To važi za zasade jabuke, trešnje, šljive, breskve i vinove loze. Mreže koje prekrivaju voćnjak pružaju potpunu zaštitu od grada. Mreže su crne ili bele boje, i to nije stvar estetike, već potreba proizvodnje. Neke sorte jabuka osetljive su na sunce koje stvara „ožegotine“ (Evelina, Modi) i one su zaštićene tamnijom, crnom mrežom. Drugim sortama potrebna je veća obojenost, što znači i više sunca (Pink Lady, na primer) i one su pokrivene propustljivijom, belom mrežom.
Posebno zahtevno, samim tim i skupo je gajenje trešnje. Podizanje hektara modernog zasada pod ovim voćem košta čak 100.000 evra. Zato je zasad trešnje trostruko zaštićen: mrežama koje štite od grada, folije koje štite od atmosferskih padavina i zaštitna insekt mreža, izuzetno malih otvora, koja sprečava ulazak insekata. Tako da trešnja raste u bezmalo zatvorenom prostoru, u potpunosti zaštićena od lošeg spoljnog uticaja.
Automatizacija
Uz pomoć meteo stanice instalirane na plantažama stručnjaci Delta Agrara prate vremenske uslove za određivanje prioritetnih poslova u narednom periodu. Pored toga ona pokazuje vlažnost vazduha i lista, isparavanje, brzinu vetra, sume temperatura, minimalne i maksimalne temperature sa pratećom statistikom od momenta njihovog postavljanja do danas.
Preko sistema moguće je praćenje infekcija, razvoja bolesti, pojave insekata i izračunavanje stadijuma u kom se nalazi. Unošenjem osnovnih podataka automatski se izrađuju modeli i uslovi za razvoj velikog broja štetnih insekata i njihovih stadijuma razvoja kao i mogućnost pojave bolesti poput plamenjače, pepelnice, botritisa, ervinije, venturije itd… Na taj način optimizuje se hemijska zaštita, odnosno smanjuje se na minimum i prilagođavaju se preparati.
GPS
Berba u ovim voćnjacima obavlja se uz pomoć kompozicija, takozvanih vozića na kojima se prevoze boksovi sa ubranom jabukom i koji se kreću kroz redove. U berbi vrhova pomažu specijalizovne samohodne platforme. One imaju mogućnost podizanja do visine od 3,5 metra.
Na vozilima i radnim mašinama ugrađeni su GPS uređaji kojim se satelitskim putem određuje precizna lokacija i putanja kretanja u realnom vremenu, a što se može pratiti preko aplikacije instalirane na računaru ili ’’pametnom’’ telefonu.
Tehnologija je odigrala veliku ulogu u razvoju poljoprivredne industrije. Uvođenjem ovih i sličnih tehnoloških rešenja omogućava se bolji i efikasniji rad u poljoprivredi jer poljoprivrednici mogu da koriste podatke koji im pomažu pri povećanju produktivnosti. Takođe, hi-tech poljoprivreda predstavlja rešenje za umanjivanje negativnih uticaja i bolje prilagođavanje klimatskim promenama.
Jovana Knjeginjić, rukovodilac voćarstva u Zaječaru, Delta Agrar
Tekst preuzet iz oktobarskog broja Delta Business Review koji izlazi jednom mesečno uz Nedeljnik.
Milan
October 20, 2019Sve je to dzabe kad je cena mizarna