Saznajte kako malim svakodnevnim promenama možete da date veliki doprinos očuvanju okeana i ekosistema.
- Ponovo upotrebljavajte kese i flaše! Dajte prednost papirnim ili pamučnim kesama i metalnim ili staklenim bocama za višekratnu upotrebu, oni su dostupni svuda oko nas po pristupačnim cenama.
- Recite NE pakovanju pojedinačnih proizvoda u kese i svakom suvišnom pakovanju pri kupovini. Nosite kese za višekratnu upotrebu u torbi ili kolima.
- Utičite na smanjenje svakodnevnog nastajanja otpadne plastike tako što ćete kupiti sok u papirnom pakovanju ili poneti piće u termosu, a ručak spakovati u kutiju koja može više puta da se upotrebljava.
- Ponesite svoju šolju na posao ili u kafić gde stalno uzimate kafu ,,za poneti”, to je odličan način da se smanji nastajanje otpadnih plastičnih poklopaca, čaša i plastikom obloženih šolja.
- Budite digitalni! Nema potrebe za plastičnim CD-ovima i kasetama kada možete kupiti muziku i video zapise online.
- Potražite alternativu za plastične proizvode koje koristite.
- Reciklirajte! Ako morate da koristite plastiku, pokušajte da izaberete PET ili HDPE, najčešće recikliranu plastiku. Izbegavajte plastične kese i polistirensku penu, jer imaju veoma nisku stopu reciklaže.
- Volontirajte! Priključite se akcijama čišćenja okoline ili budite pokretač akcija među svojim susedima.
- Pružite podršku zabrani upotrebe plastičnih kesa, polistirena i uvođenju dodatnih naknada za reciklažu plastičnih flaša.
- Širite dalje! Razgovarajte sa svojom porodicom i prijateljima o tome zašto je važno da se smanji plastika u našim životima i o svim negativnim uticajima.
Da li ste znali?
Plastici je potrebno više od 500 godina da se razgradi. U EU se koristi godišnje u proseku oko 15 miliona plastičnih boca dnevno. Većina porodica baca oko 40 kg plastike godišnje, koja može uspešno da se reciklira. Najveći uvoznik ambalaže je Kina, čiji su proizvodi, od plastičnih igračaka do garderobe, uglavnom napravljeni od sekundarnih sirovina.