Laicima može zvučati nezamislivo činjenica da prazne plastične lopte čine veliki deo betonskih konstrukcija modernih građevina, ali znalcima to govori samo jedno – ušteda. 💸
Ova ušteda, pre svega, odnosi se na količinu betona korišćenu u izgradnji. Ošupljenje betonskih ploča u cilju njihovog olakšavanja, ali i smanjenja same količine betona koji se koristi pri izgradnji, nije nikakva novost, i postoji veliki broj načina na koje je to moguće uraditi. Ono što, makar na našem tržištu, jeste novina su lopte u potpunosti napravljene od reciklirane plastike, a čije korišćenje dovodi do uštede betona od čak 35%. ♻️
Ova naizgled neobična tehnologija podrazumeva postavljanje lopti između gornje i donje zone armature, tj. u zoni ploče koja nije nosilac konstrukcije, nakon čega se vrši izlivanje betona uz obavezno vibriranje kako bi se betonska mešavina ravnomerno rasporedila i formirala buduća rebra. Nakon što beton očvrsne ova konstrukcija se ponaša kao i svaka druga.

Plastične lopte zamenjuju teški beton na svim onim mestima na kojima on iz statičkih razloga nije nužan. Pored toga što su količina korišćenog betona, a samim tim i težina konstrukcije manji, ovaj sistem omogućuje i to da se u izgradnji objekata prave znatno tanje ploče.
Korišćenje ove tehnologije ima i dvostruke benefite po očuvanje životne sredine. Naime, same lopte napravljene su od 100% reciklirane plastike, a činjenica da omogućuju da se količina korišćenog betona smanji dovodi i do smanjenja emisije CO2 u atmosferu.
Ove lopte našle su svoje mesto i u konstrukciji nove poslovne zgrade Delta Holdinga – Delta House.
Uštedeli smo 1600 m3 betona i smanjili težinu konstrukcije za 4000 tona.
Upotrebom ošupljenih ploča smanjen je broj stubova i obezbeđeni veći rasponi čak do 10,8m i to bez dodatnih greda. Montažom 100,000 lopti u konstrukciju nove poslovne zgrade smanjićemo emitovanje CO2 za 336t.
Nova poslovna zgrada biće jedan od najvećih projekata na Zapadnom Balkanu koji primenjuje sistem ošupljenih ploča po tehnologiji Unidoma.