Poslovni dan većine nas počinje sa dvadesetak nepročitanih mejlova, jutarnjom zvonjavom telefona, važnim zahtevima mentora, brzopulsirajućim porukama, gladnim stomakom, neispavanim okom i sve to sa još sedam zelenih misli u glavi. Kako da olakšamo sebi samima?
Današnji poslodavci očekuju od nas da se snalazimo u svakoj situaciji, na različitim poljima, da imamo ideju brzu od misli i da u torbi nosimo dvanaest pametnih mozgova i jedan sveznajući laptop. Nije svaki čovek stvoren da bude multitasker ali da bude uporan istrajan i organizovan. Svakako.
Da bismo se suočili sa “ poslovnom apokalipsom“ 21, veka, moramo disati sa njom i slušati svoje telo šta govori…
Prva i glavna stvar
- Uradite ono što je bitno a ne nekom važno.
- Uspostavite balans između različitih grupa saradnika npr. kupaca, dobavljača, komercijalista, magacionera i sl. Neka svako od njih ima svoj koš u vašem radnom vremenu
- Odgovarati na mejlove u dva tri navrata a ne kontinuirano u toku ostalih poslovnih procesa
- Imati PLAVU SVESKU i „žutu” hemijsku. Njome započeti dan. Odbiti svaku mogućnost piskaranja po ceduljicama, samolepljivim papirima, desktopu i sl. Takve stvari ne prave kreativan haos, takve stvari stvaraju haos. U ovom slučaju hartija je iz raja izašla, ona nam donosi odmor očima, kreativnost prstima i bolje snalaženje u radnoj atmosfri.
- Ukoliko imate dva važna projekta, odlučite se za onaj važniji, multitaskovanje u ovom slučaju nije dobra stvar
Multitasking je koristan do određene granice. Naše telo često signalizira gde je ta granica a mi često zanemarimo signal i na kraju dana ostanemo sa hrpom papira, konfuznih milsli i zaboravljenih zadataka. Na kraju radnog vremena krećemo sa gorkim ukusom poslovnih aktivnosti, laptopom i ostalim priručnicima.
Svi smo mi od života dobili dovoljnu količinu energije , samo trebamo znati kako tu energiju da usresredimo na prave stvari, u ovom slučaju na bolje snalaženje u poslovima kojima smo preokupirani.
Evo nekoliko saveta kako da vašu funkcionalnost dovedete u red i kako da vas uredite u multitasking sistem
- Slušajte pažljivo telo i kada vam javi da je vreme za odmor – poslušajte ga
- Pravite kratke pauze u toku dana kako biste izbegli radni pritisak koji sami sebi stvarate (U tim pauzama nemojte čitati vesti na društvenim mrežama, surfovati na internetu ili čitati novine, u takvim pauzama apsolutno isključite komunikaciju o količini preostalog posla i svim poslovnim aktivnostima koje vas vežu za mesto i preostali deo poslovnog dana. One vas čekaju pa čekaju. A vaš mozak čeka pet minuta zraka, zato mu ga omogućite, Isključite okolinu na trenutak uključite miris prirode i cvrkut ptica
- Usput, Svoje slobodno vreme ne pretvarajte u rutinu, uvek ga zamenite nečim novim!
- Potrudite se da jedete zdravu hranu, voće i pijte puno negazirane vode.
(Adekvatan unos od izuzetne je važnosti za normalno funkcionisanje možga, unošenjem dovoljne količine vode pospešujemo rad moždanih ćelija kao i fokusiranost i usresređenost)
- Pad koncentracije – ne gurajte pod prisilom napred, već polako podignite nivo koncentracije tako što ćete udahnuti novi zrak
Dragi čitaoci, mi često, pomislimo kako sami stvaramo svoje kamene ploče pod nogama, ali često ne možemo uticati na životne okolnosti kao ni na radne, ono što možemo da izmenimo – to je kako da izbalansiramo poslovne zadatke koji nam istovremeno stižu pod tačkama – hitno, hitnije, primarno.
Učite polako da se borite sa savremenim načinom života, žvaćite polako svoje zalogaje, nemojte ih gutati. Jer multitasking kao i sve savremene svere obrazovanja i karijere koje nam se nude mogu biti pogubne po naše zdravlje i mogu nam doneti suprotan efekat od očekivanog.
Katarina Krasić,
Referent finansija za semenski program, Delta Agrar