Kolega Mirko Savić, referent finansija u Delta Real Estate-u, koji voli planinarenje, podelio je sa nama iskustvo o usponu na Atos.
1. Da li se aktivno baviš planinarenjem i koliko dugo? Odakle ideja da se penješ na Atos?
Planinarenjem se bavim samo kao hobijem u zavisnosti od akcija, raspoloženja, vremena, društva i da li me supruga pusti ? Ideja za Atos je u vezi sa posetom meni tada jedino poznatom manastiru Hilandar. Prošle godine sam naišao na akciju obilaska Svete Gore sa planinarskim društvom Balkan sa Zvezdare i jednostavno, morao sam da se prijavim.
2. Po čemu je uspon na Atos specifičan?
Uspon na Atos poseduje i duhovni element vezan za samu Svetu Goru koju svako od penjača doživi na svoj način.
3. Opiši ukratko planinarenje
Ukrcavanje u brod u luci u Uranopolisu, iskrcavanje u maloj luci sv. Ane. Odmah sledi uspon na oko 300mnv u grčki skit sv. Ane gde nas je monah kao i sve namernike dočekao sa kafom, vodom, ratlukom i uzom. Posle odmora od 15-tak minuta nastavlja se do 1500nmv uz nekoliko kratkih 5-min pauza. Na 1500nmv nalazi se skit Panagia sa 20 kreveta za spavanje. Ove godine smo uspeli da zauzmemo krevete kako bi u povratku sa vrha imali gde da spavamo. Prošle godine smo spavali u vrećama na otvorenom. Posle malog odmora u Panagiji gde smo ostavli rančeve krenuli smo na vrh 2000nmv.
Inače, uspon od 0 do 1500 m traje oko 3,5 sata i uspon sa 1500 na 2000 je još sat i 45 min. Spuštanje je je upola brže, ali i napornije za kolena i ligamente. Inače, rančevi su u proseku oko 15kg plus voda, ja sam nosio dve flaše po 1,5L.
4. Čime se bio oduševljen, a čime iznenađen?
Na Atosu imate utisak da vreme stoji, jednostavno ne predstavlja ništa bitno. Rokovi ne postoje, tamo se primenjuje vizantijski sistem merenja vremena http://tadic.education/vizantijsko-vreme/ Kada monasi pričaju o pljačama katalonskih, latinskih i drugih varvara i gusara imate utisak da su bili juče, a ne pre 1000 godina.
5. U čemu se, po tvom mišljenju, ogleda sličnost, između biznisa i planinarenja?
Planinarenje ne zahteva eksplozivnu snagu već istrajnost, ritam i posvećenost cilju, što su sve elementi uspešnog biznisa i dobrog domaćinskog poslovanja.
6. Po čemu se planinarenje, po tvom mišljenju, razlikuje od ostalih sportova?
Planinarenje je sport koji ispred cilja stavlja bezbednost penjača, odnosno ukoliko iz bilo kog razloga nisi u stanju da se popneš do vrha odustaćeš samo privremeno i odložiti za drugi put ?
7. Šta bi poručio kolegama, koji se dvoume da li da se bave planinarenjem?
Možete nastaviti da se dvoumite, a i ne morate ? Ljudi koji vole sport i prirodu kao i da provode vreme u prirodi ne mogu da budu loši. Ako i izabrerete neku planinarsku turu gde nikog ne poznajete samo ćete upoznati i provesti kvalitetno vreme sa novim prijatnim ljudima, kao što ste i vi…