Veliki prostori, a i dalje gužva. Čuje se zvuk kratkog ali kontinuiranog spajanja jagodica prstiju sa utisnutim slovima, brojevima i funkcijama, svako na svojoj maloj teritoriji, na tamnoj površini. Pogledi uprti u plavičasto svetlo. Tempеraturu prostorije održava strujanje vazduha iz bele kutije okačene na zidu, a svežinu po neki otvoreni prozor. Često se čuje – idem malo na vazduh.
Da li je još nekom zagušljivo?
Zagađivači vazduha u zatvorenom prostoru benzol, trihloretilen i formaldehid, velika su pretnja po javno zdravlje. Prašina, duvanski dim, plastika, mastilo za štampač, sintetički građevinski materijali ali i proizvodi za čišćenje stanova i kancelarija izvori su koji ostavljaju ove toksične materije unutar prostorija u kojima živimo i radimo. Izduvni gasovi, takođe, pronalaze put do naših bronhija, a situacija se jos više pogoršava u slabo provetrenim prostorijama. Posledice koje ovi zagađujući elementi izazivaju u nama su: malaksalost, vrtoglavica, nadražena koža i oči, glavobolja, gubitak apetita, alergijski dermatitis, astma…
Činjenica je da ne možemo da pobedimo i u potunosti se zaštitimo od zagađivača ali možemo da im nađemo dostojnog protivnika.
Dobra stvar je da postoji jednostavan i pristupačan način borbe protiv svih onih užasa koje udišemo, a dolazi iz prirode:
Saksijske biljke!
Ovo nije ništa revolucionarno, složićete se. Odavno je poznato da su biljke u zatvorenim prostorima naši dugogodišnji saveznici u borbi protiv ustajalog vazduha, prašine, toksina ali i melaholije! Osim benefita za ljudsko zdravlje, uz njih prostor postaje prirodniji i topliji, pa se ljudi u njemu osećaju prijatnije.
Međutim, šta da radimo mi koji nismo vični održavanju biljaka, a voleli bismo da ulepšamo i „ozdravimo“ prostor u kome živimo i radimo, a da pritom saveznika ne ubijemo iz nehata?
Rešenje dolazi u vidu spiska biljaka koji smo pripremili za vas, a koje su gotovo neuništive, idealne za sve one koji imaju zasađen pelcer zaborava.
Sanseverija

Vodi poreklo iz Afrike i Madagaskara. Poznata je i po imenu indijansko pero. U našem narodu se zapatilo i ime „svekrvin jezik“ ali to sad nije tema našeg teksta. Iskusni cvećari kažu da je odličan prečišćivač vazduha. Jedna je od, pazite sad – najizdržljivijih i najotpornijih sobnih biljaka. To ne znači da ne možete da je ubijete ali je terminator među biljkama. Ako vas ne drži mesto, putujete i ne zadržavate se mnogo u kancelarjii ili u kući, ovo je biljka za vas! A ako volite kolorit, može se naći i sa plišanim vrhom u raznim bojama pod nazivom – japanska sanseverija.
Zamija
Potiče iz Meksika. Sigurno ste je bar jednom videli u nekom tržnom centru. Njeni cvetovi tako sijaju da pomislite da je veštačka…i time je malo uvredite. Idealna je za radni prostor jer prema feng šui filozofiji, zamija aktivira polja sreće i novca i upija negativnu energiju. Potrebno joj je tek jedno zalivanje u mesec dana, a leti nešto češće. Ukoliko preterate sa negom upozoriće vas žutim listovima.
Krasula
Južnoafrička biljka koja se jos zove „drvo novca.“ Naziv je dobila po listovima ovalnog oblika koji podsećaju na novčiće. Za listove biljke kažu da sadrže eterična ulja koja povećavaju mentalnu i fizičku budnost čoveka i aktiviraju njegove umne i fizičke sposobnosti, pa se na taj način postižu bolji rezultatiu radu a time i veća zarada. Ok, ko je krenuo po svoju saksiju?
Potos
Stanovnik istočne Indije. Blizak rođak poznatog filadendrona, tzv. biljka penjačica – ovo vam daje mogućnost da birate da li ćete je uzgajati uz zid kao puzavicu, ili uz kancelarijska vrata, prozore ili ćete biti slobodarskog duha i pustiti je da visi sa polica. Nećemo se mešati, odluka je na vama.
Dracena
Još jedna afrikanka među biljkama. Nalazi se na spisku NASE kao jedan od najefikasnijih čistača vazduha u zatvorenim prostorijama, što je uticalo na njenu popularnost. Poznata je i po interesantnom nazivu „zmajeva krv“ i „ženski zmaj“.
Šeflera
Svoje poreklo vodi iz zemlje „down under“. Englezi je nazivaju „kišobran drvo“, a kod nas je poznata pod imenom „medveđa šapa“. Jedan je od rado viđenih stanara koji prečišćavaju vazduh. Napomena: kažu da je toksična za kućne ljubimce, sklone da je grickaju.
Pahira
Idemo na još jedan kontinent – Pahira svojim domom naziva područje Centralne i Južne Amerike. Popularna je među ljubiteljima feng šuja jer donosi sreću i novac. Interensantna je po tome što joj stablo čini više manjih, isprepletanih stabala. Legenda kaže: ako stavite novčić između stabala doneće vam novac, a ako zavežete crvene i zlatne tračice, donosiće vam sreću u dom ili kancelariju. Krenuli ste i po ovu biljku, priznajte! ?
Juka

Ostajemo na istom meridijanu. Ovo je jedna od najprisutnijih biljaka, koju je svako bar jednom u životu dobio ili poklonio… Ako je i dalje ne prepoznajete po ovom zvaničnom nazivu, sigurno ste čuli za „drvo života“. Uključite je u svoj prostor, uživaćete u pogledu na nju.
Spatifilum
Potiče iz Južne Azije. Odličan je poklon za neudatu koleginicu koja taj status želi da promeni i zato se ova biljka zove još i „ženska sreća“. Ovaj „mirni ljiljan“ odličan je saveznik u prečišćavanju vazduha od štetnih materija. Držite ga podalje od kućnih ljubimaca, a i vi nemojte da ga grickate #samokažemo.
Oksalis
Lepotica iz Brazila. Ljubičasta detelina na koju niko ne može da ostane ravnodušan. Ne zahteva preteranu negu, a ulepšaće svaki radni prostor.
Bromelija
Direktno iz prašuma južne Amerike stiže nam u kancelariju da unese trag egzotike. Možda neće ukloniti toksične materije iz vazduha ali će sigurno ukloniti vašu melanholiju iz radnog prostora.
Koja biljka je vama omiljena?
Tanja Vasojević, Saradnik za internu i eksternu komunikaciju
*fotografije preuzete sa Interneta