Više o preciznoj poljoprivredi saznaćemo od Vlade Krejića, Generalnog direktora imanja Kozara, Delta Agrar
Šta podrazumeva pojam „Precizna poljoprivreda“?
„Precizna poljoprivreda“ je koncept poljoprivredne proizvodnje koji se bazira na praćenju i selektivnoj obradi ili tretiranju malih površina unutar proizvodne parcele. Precizna poljoprivreda podrazumeva primenu informacionih tehnologija, satelitske navigacije, različitih senzora, kao i praćenje rada mašina i kvalitetnu analizu uzoraka.
U kojim sve oblastima poljoprivrede je moguće primeniti ovaj program i gde je sve Delta Agrar, odnosno imanje Kozara primenjuje?
Mogućnost primene je veoma široka i vezana je za otvoren prostor. Kod svih gajenih kultura u svim segmentima proizvodnje moguće je koristiti „preciznu poljoprivredu“. Delta Agrar na svim svojim imanjima, sa različitim opremama i nivoima, koristi nove tehnologije. Primena je dostigla izuzetno visok nivo u ratarsko – povrtarskoj proizvodnji.
Kada se počelo sa primenom u Delta Agraru i ko sve u Srbiji, prema Vašim saznanjima, primenjuje preciznu poljoprivredu?
Delta Agrar je među prvima, još 2008. godine počeo sa primenom navigacionih uređaja u poljoprivrednoj mehanizaciji. Oni su koristili besplatan signal satelita i imali preciznost do 30 cm. Zbog svega toga je i primena bila ograničena i uglavnom se odnosila na pripremu terena, rastur đubriva, prskanje strnjišta… U poslednje vreme sve veći broj firmi koje se bave poljoprivredom, a i manja poljoprivredna gazdinstva uvode navigacione uređaje kao neophodnost u savremenoj proizvodnji.
Koje alate koristite za preciznu poljoprivredu i koji sve alati postoje, a mogli bi da se primene u okviru Delta Agrara?
Nakon posete kompaniji PIONEER 2014. godine i upoznavanja sa „preciznom poljoprivredom“ američkih farmera, bili smo rešeni da deo toga primenimo i na našim imanjima. Napravili smo analizu naših imanja sa aspekta: površine poseda, veličine parcela, setvene strukture, postojeće mehanizacije, nivoa znanja i kapaciteta koji poseduju zaposleni… i na osnovu tih parametara izabrali paket opreme i softvera. Napravili smo saradnju sa firmom Livona koja zastupa Trimble navigacione uređaje i opredeli se za sisteme Trimble EZ-Pilot i Trimble Autopilot Motor Drive (za puzajuće brzine), konfigurisane sa Trimble CFX-750 RTK navigatorima.
Šta se postiže preciznom poljoprivrednom i koji su konkretni rezultati koje ste ostvarili na imanju Kozara?
Savremena poljoprivredna mehanizacija je skupa, a mogućnost korišćenja na godišnjem nivou je mala (sejačica za kukuruz, suncokret i repu se koristi 30 dana u godini, kombajni oko 60 dana…). Zahvaljujući navigacionim uređajima koje koristimo uspeli smo da povećamo obim upotrebe mehanizacije u agrorokovima (povećani su učinci, moguća je upotreba i u toku noći, za vreme magle…). Od katastra smo dobili koordinate za svoje parcele i one su sada sastavni deo navigacija. Prilikom dolaska na parcelu dovoljno je da traktorista ukuca podatak koliko želi da se odmakne od međe i da obavi setvu sa preciznosti od 2,5 cm.
U čemu vidite budućnost Delta Agrara?
Budućnost Delta Agrara u delu „precizne poljoprivrede” je u mapiranju naših parcela koje će dalje omogućiti varijabilnu primenu đubriva, varijabilnu setvu i zaštitu useva. Za sve to neophodne su i priključne mašine koje mogu da prate takav nivo primene. Primena ovih tehnologija će dovešće do primene đubriva i pesticida u količinama i na mestima gde je i koliko je zaista potrebno. Krajnji cilj je ostvarenje viših prinosa i niža cena koštanja proizvoda.
Vlado Krejić,
Generalni direktor imanja Kozara, Delta Agrar